טפטוף מי שפיר במהלך ההריון

בדיקת מי שפיר עושים רק עם המומחים!

 הריון הוא חוויה יפה, אבל זה גם מגיע עם חלק ניכר מהאתגרים. אחד הסיבוכים בהם עלולות להיתקל אמהות לעתיד הוא דליפת מי שפיר או טפטוף מי שפיר. כאן נחקור את הנושא בפירוט ונספק עצות מעשיות.

מה זה מי שפיר?

מי שפיר הוא נוזל המקיף את העובר המתפתח ברחם. הוא ממלא תפקיד חיוני בהגנה על התינוק מפני פציעה, ויסות טמפרטורת הגוף ותמיכה בהתפתחות הריאות. מי השפיר גם עוזרים לתינוק לנוע בחופשיות ומאפשרים התפתחות של מערכת השרירים והשלד.

מה גורם לטפטוף מי שפיר?

טפטוף מי שפיר מתרחש כאשר יש קרע או קרע בשק השפיר שמחזיק את הנוזל. זה יכול לקרות מסיבות שונות, כגון טראומה לבטן, זיהומים או קרע מוקדם של ממברנות. במקרים מסוימים, הסיבה עשויה להיות לא ידועה.

מהם התסמינים של טפטוף מי שפיר?

התסמין השכיח ביותר של טפטוף מי שפיר הוא דליפה מתמשכת של נוזלים מהנרתיק. הנוזל עשוי להיות צלול או מעט צהבהב ויכול להיות בעל ריח קל. תסמינים אחרים עשויים לכלול דימום נרתיקי, התכווצויות והתכווצויות.

מהם הסיכונים בטפטוף מי שפיר?

טפטוף מי שפיר עלול להוביל לסיבוכים שונים, כמו צירים מוקדמים, זיהום ומצוקה עוברית. אם לא מטופלים, סיבוכים אלה עלולים להיות מסכני חיים הן לאם והן לתינוק.

מה עליך לעשות אם את חושדת בטפטוף מי שפיר?

אם את חווה דליפת נוזלים מתמשכת מהנרתיק, עליך לפנות מיד לרופא שלך. הם יבצעו בדיקה גופנית ועשויים לבצע בדיקות, כגון בדיקת מי שפיר או אולטרסאונד, כדי לאשר את האבחנה. בהתאם לחומרת המצב, הספק שלך עשוי להמליץ על מנוחה במיטה, תרופות או אשפוז.

כיצד ניתן למנוע טפטוף של מי שפיר?

למרבה הצער, אין דרך בטוחה למנוע התרחשות של טפטוף מי שפיר. עם זאת, ישנם כמה צעדים שאתה יכול לנקוט כדי להפחית את הסיכון שלך. אלה כוללים הימנעות מפעילות גופנית מאומצת, שמירה על היגיינה ופנייה לטיפול מהיר בזיהומים בנרתיק.

טיפול בטפטוף מי שפיר במהלך ההריון

ניהול טפטוף מי שפיר במהלך ההריון יכול להיות משימה לא פשוטה, אבל זה אפשרי בגישה הנכונה. הנה כמה טיפים מעשיים שיעזרו לך לנווט בסיבוך זה:

הישארי רגועה וחפשי עזרה

אם את חושדת בדליפת מי שפיר, הדבר הראשון שעליך לעשות הוא להישאר רגוע ולבקש עזרה. התקשרי מיד לשירותי הבריאות שלך ותארי את הסימפטומים שלך. הם יספקו לך הנחיות נוספות לגבי הפעולות הבאות.

מנוחה במיטה

הרופא שלך עשוי להמליץ על מנוחה במיטה כדי להפחית את הסיכון לדליפה נוספת ולספק לגופך את הזמן שהוא צריך להחלים. מנוחה במיטה יכולה גם לסייע בהפחתת מתח ועייפות, הנפוצים במהלך ההריון.

תרופות

ספק שירותי הבריאות שלך עשוי לרשום תרופות, כגון אנטיביוטיקה, למניעת זיהומים או סטרואידים כדי לסייע בהתפתחות ריאות העובר. חיוני ליטול את כל התרופות כפי שנקבע ולעקוב בקפידה אחר הוראות הספק שלך.

אשפוז

במקרים חמורים, הרופא שלך עשוי להמליץ על אשפוז כדי לעקוב מקרוב אחר מצבך. זה עשוי לכלול ניטור עוברי מתמשך, אנטיביוטיקה וטיפולים אחרים לפי הצורך.

טפטוף מי שפיר

דאגה עצמית

טיפול עצמי חיוני בתקופה זו, ועליך לדאוג לעצמך הן פיזית והן רגשית. קבלו הרבה מנוחה, אכלי תזונה מאוזנת ושתי הרבה. שוחחי עם הרופא שלך אם את חווה חרדה או דיכאון.

ניהול טפטופי מי שפיר

ניהול טפטוף מי שפיר יכול להיות תהליך מורכב הדורש מעקב צמוד והתערבות רפואית. הנה כמה טיפים לניהול מצב זה:

1. עקבי אחר ההנחיות של ספק שירותי הבריאות שלך

הרופא שלך יספק לך הנחיות ספציפיות כיצד לנהל טפטופי מי שפיר בהתבסס על המצב האישי שלך. חיוני לעקוב מקרוב אחר הוראות אלה ולהשתתף בכל הפגישות המתוכננות כדי לעקוב אחר המצב.

2. הקפידי על היגיינה טובה

שמירה על היגיינה טובה היא חיונית למניעת זיהומים, שעלולים להחמיר את טפטוף מי השפיר. ודאי שאת שוטפת ידיים באופן קבוע והימנעי מיחסי מין עד שהרופא שלך ייתן לך את האישור.

3. הישארו לחות

שתייה מרובה של מים יכולה לעזור למלא את מי השפיר ולמנוע דליפה נוספת. עם זאת, הקפידי להתייעץ עם הרופא שלך כדי לקבוע את כמות הנוזלים המתאימה למצבך.

4. הימנעי מפעילות גופנית מאומצת

פעילות גופנית מאומצת יכולה להפעיל לחץ על הרחם, להגביר את הסיכון ללידה מוקדמת או לדליפה נוספת. עדיף להימנע מכל פעילות שגורמת לאי נוחות או מאמץ.

5. שקלי מנוחה במיטה

הרופא שלך עשוי להמליץ על מנוחה במיטה כדי להפחית את הלחץ על הרחם ולקדם ריפוי. עקבי אחר ההוראות שלהם לגבי משך ותדירות המנוחה במיטה.

6. קח תרופות שנקבעו

הרופא שלך עשוי לרשום תרופות לניהול הסימפטומים של טפטוף מי שפיר, כגון אנטיביוטיקה למניעת זיהומים או טוקוליטים למניעת צירים מוקדמים. הקפד ליטול תרופות אלו כפי שנקבע.

7. היכונו לצירים מוקדמים

טפטוף מי שפיר מגדיל את הסיכון לצירים מוקדמים, ולכן חיוני להתכונן לאפשרות זו. ארזי את תיק בית החולים שלך, שוחחי על תוכנית הלידה עם הרופא שלך, וחנכי את עצמך על הסימנים של צירים מוקדמים.

מסקנה: הבנת טפטוף מי שפיר וסיבוכי הריון פוטנציאליים

טפטוף מי שפיר הוא מצב שעלול להתרחש במהלך ההיריון, וחשוב לאמהות לעתיד ולאנשי מקצוע בתחום הבריאות להיות מודעים לסיבוכים הפוטנציאליים שעלולים לנבוע ממצב זה. מי שפיר חיוניים להתפתחות העובר ולהגנה עליו, ולכל דליפה או הפחתה בכמות הנוזלים עלולות להיות השלכות חמורות.

חשוב מאוד לנשים בהריון לשים לב לכל סימן של דליפת מי שפיר, כגון זריחה פתאומית של נוזלים, טפטוף מתמשך או תחתונים לחים. יש לדווח על תסמינים אלו לאיש מקצוע רפואי באופן מיידי, שכן טיפול מהיר יכול לסייע במניעת סיבוכים כגון צירים מוקדמים, זיהום ומצוקה עוברית.

בעוד שטפטוף מי שפיר יכול להיות מצב מדאיג, חשוב לזכור שניתן לנהל אותו בהצלחה עם הטיפול הרפואי המתאים. על ידי הישארות מעודכנת לגבי הסיכונים הפוטנציאליים ופנייה לקבלת טיפול רפואי בעת הצורך, אמהות לעתיד יכולות לעזור להבטיח את התוצאה הטובה ביותר לעצמן ולתינוקות שלהן.

לסיכום, טפטוף מי שפיר הוא סיבוך הריון רציני הדורש טיפול רפואי מיידי. חשוב לאמהות לעתיד להיות מודעות לתסמינים ולסיכונים הפוטנציאליים, ולפנות לטיפול רפואי בהקדם האפשרי אם מתעוררים דאגות. בעזרת ניהול וטיפול נאותים, ניתן למזער את הסיכונים הקשורים בטפטוף מי שפיר, ולעבור הריון בריא ומוצלח גם לאם וגם לתינוק.

ישנם מקרים בהם מי השפיר שמגנים על העובר לא צלולים. במצב כזה, העובר עלול לשאוף את מי השפיר המזוהמים. מה זה אומר והאם זה מסוכן? על מי שפיר לא צלולים נרחיב במאמר הבא.

מהם מי שפיר?

מי שפיר הם נוזל צלול בצבע צהבהב שנמצא בתוך השק האמניוטי ומקיף את העובר במהלך ההיריון. מי השפיר מאפשרים לעובר לנוע בתוכם. מי השפיר מסייעים להתפתחות השלד והשריר של העובר, להתפתחות מערכת העיכול ולהתפתחות הריאות. כמו כן, מי השפיר מספקים לעובר הגנה מפני פגיעות חיצוניות שונות.
מקורם של מי השפיר הוא בפלסמה האימהית. בתחילת ההיריון מי השפיר מגיעים רק מהפלסמה האימהית ועוברים דרך קרומי העובר. החל משבוע 16-17, גם השתן של העובר תורם למי השפיר.

מה התפקיד של מי השפיר?

למי השפיר יש מספר תפקידים שונים-

 • הגנה על העובר מפגיעות חיצוניות ומחבלות בתוך הרחם. מי השפיר מהווים למעשה מעין בולם זעזועים ומגנים על העובר מפני טלטלות. כמו כן, מי השפיר מספקים לעובר הגנה מפני לחץ של האיברים הפנימיים של האם.
 • מי השפיר תורמים להתפתחות השלד והשרירים. בזכות כך מי השפיר מאפשרים לעובר לנוע בתוכם.
 • מי השפיר מאפשרים התפתחות לב, ריאות ומערכת העיכול בכך שהעובר נושם ובולע מים שמסייעים להתפתחות של איברים אלה.
 • מי השפיר מהווים סביבה בטמפרטורה קבועה עבור העובר.
 • מי השפיר מכילים גורמי גדילה חיוניים לעובר.

מהם מי שפיר לא צלולים?

הצואה הראשונה של היילוד נקראת מקוניום. צבעה של הצואה הראשונה יהיה ירוק כהה והיא מורכבת ממים, מלחי מרה, תאי רירית מעי ורכיבים נוספים שהופרשו מגוף העובר למי השפיר.
בדרך כלל, כאשר הכל תקין, הצואה הראשונה של היילוד מופרשת כיומיים לאחר הלידה. אך יכולים להיות מקרים בהם הצואה תופרש לפני הלידה ותגרום למי שפיר לא צלולים. מקרים אלה נובעים מסיבות שונות בהן לדוגמא אם העובר נקלע למצב של מצוקה עוברית בעקבות מחסור באספקת חמצן.
במקרים אלה, יכול להיות מצב בו העובר ישאף את המקוניום לריאות. שאיפה של מי שפיר מלאים במקוניום עלולה לגרום לחסימה של דרכי האוויר של העובר ולקשיי נשימה לאחר הלידה.
בעקבות שאיפת מי שפיר לא צלולים המכילים מקוניום, היילוד סובל ממצוקה נשימתית. מצב זה נקרא תסמונת שאיפת מקוניום. מי שפיר לא צלולים מופיעים בכ-10% עד 15% מהלידות. תסמונת שאיפת מקוניום מתפתחת בכ-2% עד 6% מהמקרים הללו.

מה התסמינים של שאיפת מי שפיר לא צלולים?

במידה שהצואה הראשונה הופרשה לפני הלידה מי השפיר יהיו בעלי גוון צהוב ירוק, כלומר מי שפיר לא צלולים. במידה שנגרמה תסמונת שאיפת מקוניום, היילוד יפתח מצוקה נשימתית. מצוקה נשימתית גורמת לחסימה מכנית של נתיבי האוויר של העובר. מצב זה מחייב התערבות מיידית לסילוק החסימה ופתיחת נתיבי האוויר של היילוד.
מצוקה נשימתית תבוא לידי ביטוי בשימוש בכנפי אף, שרירי הבטן ושרירים בין צלעיים על מנת לנשום. כמו כן ייגרם חזה חביתי בעקבות כליאת אוויר בריאות ונשימה מהירה מאוד. בנוסף, במקרים רבים ניתן להבחין בכיחלון בריריות וסביב הפה. הכיחלון מעיד על מחסור בדם מחומצן ברקמות.
את שאריות המקוניום יהיה ניתן לראות על ציפורני היילוד ואף על העור שלו ועל חבל הטבור. במקרים מסוימים היילוד יהיה ללא נשימה, ללא בכי, רפה ועם דופק איטי.

מה גורמי הסיכון למי שפיר לא צלולים?

הפרשת צואה לפני הלידה שגורמת למי שפיר לא צלולים נובעת בעיקר כאשר העובר חווה מצוקה עוברית בעקבות מחסור באספקת חמצן. יכולות להיות סיבות שונות לכך שיהיה מחסור בחמצן במהלך ההיריון-

 • היריון עודף- היריון שנמשך יותר מ-40 שבועות.
 • עישון במהלך ההיריון.
 • שימוש בסמים במהלך ההיריון.
 • מיעוט מי שפיר.
 • רעלת הריון.
 • יתר לחץ דם.
 • אי ספיקה שלייתית.

כיצד מאבחנים האם מי שפיר לא צלולים גרמו לתסמונת שאיפת מקוניום?

מי שפיר לא צלוליםמי שפיר לא צלולים המכילים מקוניום במהלך הלידה או לפני הלידה, בשילוב עם היעדר דופק, האצות דופק או האטות דופק במוניטור עוברי, מעלים את החשד לתסמונת שאיפת מקוניום. כמו כן, במקרים רבים התינוק שנולד יהיה צהבהב בעקבות שאריות של מקוניום על העור, הציפורניים ועל חבל הטבור.
במקרים מסוימים יופיעו היעדר נשימה או מצוקה נשימתית לאחר הלידה. כמו כן, בצילום חזה יהיה ניתן לראות עדויות לתסמונת מצוקה נשימתית או תמונה אופיינית לתסמונת שאיפת מקוניום.
כאשר עולה החשד לתסמונת שאיפת מקוניום, יש לבצע בדיקת אקו לב על מנת להעריך את תפקוד הלב ולאבחן יתר לחץ דם ריאתי. כמו כן יש לבצע דגימת גזים על מנת לראות חמצת מטבולית ונשימתית והיפוקסמיה.

כיצד מטפלים בתסמונת שאיפת מי שפיר לא צלולים?

במידה שבלידה יש מי שפיר לא צלולים והתינוק לא בוכה או נושם מיד לאחר הלידה, יש קודם כל לצנרר את קנה הנשימה על מנת לשאוב את המקוניות. גם במקרים בהם התינוק לא חיוני והדופק שלו נמוך מ-100 פעימות בדקה יש לבצע צנרור של קנה הנשימה. במידה שהתינוק לא סובל ממצוקה נשימתית ניתן להסתפק בשאיבת מקוניום דרך האף והפה.
הטיפול בתסמונת שאיפת מי שפיר לא צלולים כולל מתן תרופות אנטיביוטיות, מעקב וניטור קפדני להתפתחות של יתר לחץ דם ריאתי וחזה אוויר.
ברוב המקרים, היילודים מצליחים להחלים מהתסמונת. עם זאת, קיימים מקרים מסוימים בהם עלולה להתפתח מחלה ריאתית כרונית. תינוקות עם מחלה כזו עלולים לסבול בשנת חייהם הראשונה מזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה. כמו כן, במידה שנגרם נזק חמור למערכת העצבים המרכזית עלולות להיגרם פגיעות נוירולוגיות כמו שיתוק מוחין או פיגור שכלי.
שיעור התמותה בתינוקות שלקו בתסמונת זו עומד על 1.2%.

Picture of ד"ר אמנון ראובן: דיקור מי שפיר
ד"ר אמנון ראובן: דיקור מי שפיר

אמנון ראובן מייסד המרכז לדיקור מי שפיר, מנהל היחידה האם והעובר במרכז. אמנון מגיע עם ניסיון עשיר של למעלה ב- 15 שנה, מנהל פורומים מקצועיים, כנסים בתחום, השתלמויות ומחקרים רבים.

תוכן עניינים - על מה דיברנו במאמר?
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!